Friday, December 30, 2011

ვაჟას კვირეული ხორნაბუჯის საჯარო სკოლაში


ვაჟა_ფშაველას 150-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი კვირეული სოფ. ხორნაბჯის საჯარო სკოლაში
სამინისტროს ინიციატივით საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებისთვის გამოცხადდა კონკურსი "ვაჟას იუბილესადმი მიძღვნილი კვირეული".
ამ კონკურსში აქტიურად ჩაება დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ ხორნაბუჯის საჯარო სკოლა. კვირეულის ფარგლებში ჩვენმა სკოლამ დაგეგმა და განახორციელა სხვადასხვა ტიპის აქტივობები, რომლებშიც მონაწილეობა მიიღეს I-XII კლასის მოსწავლეებმა.
წარმოგიდგენთ განხორციელებული აქტივობების ამსახველ დეტალურ ანგარიშს.
კვირეულის ფარგლებში სკოლაში ჩატარებული აქტივობები:
  • ვაჟას კვირეულის საზეიმო გახსნა;
  • ვაჟა-ფშაველას კუთხის მოწყობა;
  • კედლის გაზეთების გამოშვება: "ფოტოკოლაჟი", " ვაჟა 150 წლისაა";
  • ვიქტორინა: "რა ვიცით ვაჟას შესახებ";
  • ფილმების (მულტფილმების) ჩვენება;
  • ვაჟა-ფშაველას თარგმნილი ლექსების კითხვა;
  • ვაჟას ნაწარმოებების მიხედვით შექმნილი ნახატების გამოფენა;
  • საჩვენებელი გაკვეთილი: "ვაჟას ცხოვრება და მოღვაწეობა";
  • ინტერვიუ რაიონის მოსახლეობასთან თემაზე: "რა ვიცით ვაჟას შესახებ";
სოფ.ხორნაბუჯის საჯარო სკოლაში I-XII კლასის მოსწავლეების მონაწილეობით საზეიმოდ გაიხსნა ვაჟას იუბილესადმი მიძღვნილი კვირეული. IX-XII კლასის მოსწავლეებმა ინტერნეტის საშუალებით მოიძიეს მასალები და გამოუშვეს კედლის გაზეთები: "ფოტოკოლაჟი", " ვაჟა 150 წლისაა".





უფროსკლასელთა მონაწილეობით ჩატარდა ვიქტორინა: "რა ვიცით ვაჟას შესახებ". ქართული ენის მასწავლებლებლებმა და სკოლის მოსწავლეებმა ერთობლივად მოაწყეს და გააფორმეს ვაჟას კუთხე, სადაც მოეწყო პოეტის თარგმნილი ლექსების კითხვა.
IX-XI კლასის მოსწავლეები იყვნენ ჩვენი რაიონის სხვადასხვა დაწესებულებებში და აიღეს ინტერვიუები იქ მომუშავე საჯარო მოხელეებისგან. სკოლაში დაბრუნების შემდეგ, მიღებული პასუხების ანალიზის საფუძველზე, დაადგინეს, რომ ყველაზე კარგად ვაჟას ცხოვრება და შემოქმედება ახსოვდათ ცენტრალური ბიბლიოთეკის თანამშრომლებს.
II-VII კლასის მოსწავლეებმა ნახეს ნახატი ფილმები: "ჩხიკვთა ქორწილი", "ბულბულის იუბილე", "სათაგური", IX-XI კლასის მოსწავლეებმა კი -"ვედრება".
მოეწყო ვაჟას ნაწარმოებების მიხედვით შექმნილი ნახატების გამოფენა.
VIბ კლასში პედაგოგ რუსუდან გონაშვილის მიერ ჩატარდა საჩვენებელი გაკვეთილი: "ვაჟას ცხოვრება და მოღვაწეობა" 

 



 

 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

 

 

 




 

Thursday, December 29, 2011

იაკობ ხუცესი-„შუშანიკის წამება“

by RuGonashvili — last modified

გაკვეთილის
თემა

 იაკობ ხუცესი - " შუშანიკის წამება" ( ორი დაწყვილებული გაკვეთილი)

 
 

გაკვეთილის
თემა/საგანი
(საგანი
და
გასაღები
სიტყვები)

ქართული ენა და ლიტერატურა, გაკვეთილის გეგმა, დისკუსია

 
 

სამიზნე
ჯგუფი

საბაზო საფეხურის IX კლასი

 
 

მიზნები
და
ამოცანები
(გაკვეთილის
მიზნები
და
ამოცანები)

 დისკუსიისა და თანამშრომლობის უნარის განვითარება;

მოსწავლეები შეძლებენ დისკუსიის კორექტულად წარმართვას, დისკუსიისა და კამათის მონაწილეთა შესაძლო არგუმენტების გათვალისწინებასა და კონტრარგუმენტების მომზადებას, განსხვავებულ თვალსაზრისებთან დაკავშირებით საკუთარი დამოკიდებულების ზეპირად და წერილობით გადმოცემას.

ქართ. IX. 1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე წარმოადგინოს სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო ან პრობლემურ საკითხზე.

ქართ. IX. 3.
მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობა განსხვავებული ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე.

ქართ. IX. 4.
მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიისა და კამათის ძირითადი ენობრივი მახასიათებლების ამოცნობა და გამოყენება.

ქართ. IX. 6.
მოსწავლეს შეუძლია პრობლემურ ან სადავო საკითხებზე სხვადასხვა თვალსაზრისის შემცველი მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების გააზრება-გაანალიზება და მათ მიმართ საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა.

ქართ. IX. 7.
მოსწავლეს შეუძლია ენობრივ-გამომსახველობითი საშუალებების ცოდნის გამოყენება სხვადასხვა სახის ტექსტების ანალიზისას.

ქართ. IX. 8.
მოსწავლეს შეუძლია კითხვის მიზნის შესაბამისი სტრატეგიების გამოყენება.

ქართ. IX. 9.
მოსწავლეს შეუძლია სადავო ან პრობლემურ საკითხებზე საკუთარი თვალსაზრისის წერილობით გადმოცემა; მოცემულ საკითხზე განსხვავებული შეხედულებების შეჯამება.

ქართ. IX. 11. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი ტექსტის ფორმისა და სტილის შერჩევა მიზნისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით.

ქართ. IX. 12. მოსწავლეს შეუძლია დაიცვას წერილობითი ტექსტის სტრუქტურა და ენობრივი ნორმები.

 
 

გაკვეთილის
აღწერა
(გაკვეთილის
სტრუქტურა
და
აქტივობების
აღწერა)

 აქტივობა 1. მოსწავლეები კითხულობენ სახელმძღვანელოში მკვლევართა მოსაზრებებს "შუშანიკის წამებაში" აღწერილი კონფლიქტის საფუძვლის შესახებ . თითოეული ირჩევს იმ თვალსაზრისს, რომელსაც იზიარებს და ერთიანდება ჯგუფში, რომელმაც უნდა დაიცვას ეს თვალსაზრისი. ამის მიხედვით, შეიქმნება მცირე ჯგუფები. თითოეულმა ჯგუფმა უნდა მოიფიქროს არჩეული თვალსაზრისის გამამყარებელი არგუმენტები და სხვა ჯგუფების შესაძლო კონტრარგუმენტები (15 წუთი);

აქტივობა 2. ჯგუფების პრეზენტაცია.

თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს იმ თვალსაზრისის გამამყარებელ არგუმენტებს, რომელთაც იზიარებს (რეგლამენტი 3 წუთი.) (15 წუთი);

აქტივობა 3. ჯგუფები იწერენ სხვა ჯგუფების არგუმენტებს იმისთვის, რომ მოამზადონ კონტრარგუმენტები. (15 წუთი);

აქტივობა 4. ჯგუფები წარმოადგენენ კონტრარგუმენტებს (თითოეულ ჯგუფს ამისთვის ეძლევა 3 წთ.) (15 წუთი);

აქტივობა 5. მოსწავლეებს ურიგდებათ ჯგუფის საქმიანობის შეფასების კითხვარი (5 წუთი);

აქტივობა 6. მოსწავლეები წერილობით აყალიბებენ საკუთარ თვალსაზრისს "შუშანიკის წამებაში" აღწერილი კონფლიქტის შესახებ ინდივიდუალურად. (25 წუთი)


 

 
 

მასალები (სასწავლო
რესურსები
რომელიც
გაკვეთილზე
გამოიყენება. აქ
შეიძლება
მიეთითოს
ინფორმაცია
ბეჭვდურ
მასალებზე, ანჩაიწეროს URLმისამართები
ვებ
რესურსებისა
და
ლემილის
მასალების)

 
 

საგანმანათლებლო
რესურსები           

მე-9კლასის
სახელმძღვანელო

 
 

მეთოდები (სასწავლო
მეთოდები
რომლებიც
გამოიყენება
გაკვეთილზე. აქ
შეიძლება
ჩაიწეროსURL მისამართები
ლემილის
მეთოდების)

 
 

 
 

ხელსაწყოები (ხელსაწყოები
რომლებიც
გამოიყენება
გაკვეთილზე. აქ
შეიძლება
ჩაიწეროს URLმისამართები
ლემილის
ხელსაწყოების)

 
 

ტექნიკა
და
ინსტრუმენტები
 

 
 

შეფასება (მეთოდები
რომლითაც
გაიზომება
სტუდენტის
განვითარების
დონე)

 შეფასდება ჯგუფების მიერ წარმოდგენილი არგუმენტებისა და კონტრარგუმენტების დამაჯერებლობა დაკვირვებითა და ჩანიშვნებით;

შეფასდება დისკუსიის წესების დაცვა დაკვირვებითა და ჩანიშვნებით;

შეფასდება თანამშრომლობა ჯგუში კითხვარების ანალიზით;

შეფასდება თვალსაზრისის წერილობით ჩამოყალიბების უნარი ნაწერების ანალიზით

 
 

 
 

მასწავლებლის
ნააზრევი
(გაკვეთილის
შემდეგ
მასწავლებლის
აზრი)

 კომპიუტერული
ტექნიკის
გამოყენებით უკეთესი იქნებოდა ამ გაკვეთილის ჩატარება, მოსწავლეები პრეზენტაციის ელექტრონულ ვერსიებს წარმოადგენდნენ მეტი თვალსაჩინოებისათვის, თანაც ინტერნეტის საშუალებით მეტ მოსაზრებებს გაეცნობოდნენ სადისკუსიო თემასთან დაკავშირებითა

გაკვეთილის გეგმა

By RuGonashvili - last modified

გაკვეთილის
თემა

აკაკი წერეთლის "ჩემი თავგადასავალი"

სწავლების
საფეხური
და
კლასი

 
 

  

დაწყებითი საფეხურის VI კლასი

საგანი,მასწავლებლის
სახელი,გვარი

ქართული
ენა
და
ლიტერატურა

რუსუდან გონაშვილი

მოსწავლის
რაოდენობა

20

განსაკუთრებული
საჭიროების
მქონე
მოსწავლე

არცერთი

სასწავლო
გაკვეთილის
მიზანი

მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება

წაკითხულის შეფასება და დასკვნების გამოტანა

კრიტიკული აზროვნების განვითარება

ინფორმაციის მიღება და გაზიარება

თხრობისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევების განვითარება

პერსონაჟთა მარტივი დახასიათება,წაკითხულისა და ნაწარმოების ეკრანიზებული ვერსიების შედარება

კითხვის სტრაატეგიების დაუფლება

წერის სტრატეგიების დაუფლება

ეროვნული
სასწავლო
გეგმით
განსაზღვრული
შედეგები

ქართ. VI. 1. მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები.

ქართ. VI. 3. მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად.

ქართ. VI. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიაში მონაწილეობის ჯგუფური და ინდივიდუალური სტრატეგიების ეფექტურად გამოყენება.

ქართ. VI. 6. მოსწავლეს შეუძლია წაუკითხოს მსმენელს ტექსტი/ნაწყვეტი.

ქართ. VI. 7.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გაანალიზება.

ქართ. VI. 10. მოსწავლეს აქვს კითხვის პროცესით გამოწვეული განწყობილებისა და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი.

ქართ. VI. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე დაკვირვება და მსჯელობა.

ქართ. VI. 14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი.

ქართ. VI. 15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა.

ქართ. VI. 16. მოსწავლეს შეუძლია ორთოგრაფიისა და პუნქტუაციის აუცილებელი წესების გამოყენება, გრამატიკული თვალსაზრისით მართებული სიტყვაფორმების აგება.

თანმიმდევრობა \აქტივობები
და
დრო\

აქტივობა 1. საშინაო დავალების პრეზენტაცია (10-12 წუთი);

აქტივობა 2. აკაკის დახასიათება ტექსტუალური მასალის საფუძველზე (8-10 წუთი);

აქტივობა 3. ტექსტის გამომსახველობით მხარეზე დაკვირვება (7-8 წუთი);

  • განმარტეთ რას ნიშნავს მოცემული სიტყვათშეთანხმებანი:
  • შიშის ქარმა აიტანა
  • ბევრი ოფლი აწურვიეს
  • ჩააყენეს თორნეში
  • ენა ჩამივარდა
  • ოთხში ამოეღო

ამ მაგალითებზე დაკვირვების შემდეგ განვმარტავ ბარბარიზმის რაობას, ავუხსნი, რომ დიალექტები კვებავს სამწერლო ენას ,მიუღებელია მცდარი გრამატიკული ფორმები, გარდა განსაკუთრებული შემთხვევებისა, როგორც ერთ-ერთი მხატვრული ხერხი. იგივე ითქმის ბარბარიზმებზედაც .

ამის შემდეგ ტექსტში მოძებნიან რუსული ენიდან შემოსულ ბარბარიზმებს და შეცვლიან სათანადო ქართული სიტყვებით

აქტივობა 4. კუმშვადი სახელები ( 10-12 წუთი);

დავალება N5

აქტივობა 5. შეფასება (2-3 წთ).

აქტივობა 6. საშინაო დავალება (2-3 წუთი)

ამოიწერეთ ტექსტიდან დიალექტური ფორმები და მიუწერეთ მათ შესატყვისები სალიტერატურო ქართულიდან

აქტივობა 7. შეფასება (2-3 წთ.)

 შეფასება

განმსაზღვრელი შეფაასება-ქულა

შეფადება მსჯელობის უნარი, წერის კულტურა, დაკვირვების უნარი

 რესურსი

სახელმძღვანელო, დაფა, კალამი,ფურცლები


 

გაკვეთილის გეგმა

By RuGonashvili - last modified

გაკვეთილის
თემა

აკაკი წერეთლის "ჩემი თავგადასავალი"

სწავლების
საფეხური
და
კლასი

 
 

  

დაწყებითი საფეხურის VI კლასი

საგანი,მასწავლებლის
სახელი,გვარი

ქართული
ენა
და
ლიტერატურა

რუსუდან გონაშვილი

მოსწავლის
რაოდენობა

20

განსაკუთრებული
საჭიროების
მქონე
მოსწავლე

არცერთი

სასწავლო
გაკვეთილის
მიზანი

მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება

წაკითხულის შეფასება და დასკვნების გამოტანა

კრიტიკული აზროვნების განვითარება

ინფორმაციის მიღება და გაზიარება

თხრობისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევების განვითარება

პერსონაჟთა მარტივი დახასიათება,წაკითხულისა და ნაწარმოების ეკრანიზებული ვერსიების შედარება

კითხვის სტრაატეგიების დაუფლება

წერის სტრატეგიების დაუფლება

ეროვნული
სასწავლო
გეგმით
განსაზღვრული
შედეგები

ქართ. VI. 1. მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები.

ქართ. VI. 3. მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად.

ქართ. VI. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიაში მონაწილეობის ჯგუფური და ინდივიდუალური სტრატეგიების ეფექტურად გამოყენება.

ქართ. VI. 6. მოსწავლეს შეუძლია წაუკითხოს მსმენელს ტექსტი/ნაწყვეტი.

ქართ. VI. 7.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გაანალიზება.

ქართ. VI. 10. მოსწავლეს აქვს კითხვის პროცესით გამოწვეული განწყობილებისა და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი.

ქართ. VI. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე დაკვირვება და მსჯელობა.

ქართ. VI. 14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი.

ქართ. VI. 15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა.

ქართ. VI. 16. მოსწავლეს შეუძლია ორთოგრაფიისა და პუნქტუაციის აუცილებელი წესების გამოყენება, გრამატიკული თვალსაზრისით მართებული სიტყვაფორმების აგება.

თანმიმდევრობა \აქტივობები
და
დრო\

აქტივობა 1. საშინაო დავალების პრეზენტაცია (10-12 წუთი);

აქტივობა 2. წაკითხულის გააზრება-წვდომა (12-15 წუთი);

წაკითხულის ანალიზი იწყება I-II დონის კითხვების საშუალებით, ეს არის ტექსტში მასალის მოძიება, ამიტომ ამ დროს მოსწავლეები აქტიურად იყენებენ ტექსტს და კითხულობენ სათანადო ადგილებს

I-II დონის კითხვებზე პასუხის მიღების შემდეგ ვსვამ უფრო მაღალი დონის კითხვებს

აქტივობა 3. დისკუსია (7-8 წუთი);

შეადარეთ აკაკის დროინდელი გიმნაზია დღევანდელ სკოლას. რითი განსხვავდება ისინი ერთმანეთისაგან? თქვენი აზრით,რა არის ძველი სკოლის ნაკლი?

აქტივობა 4. ნაწარმოებისა და ფილმის შედარება ( 10 წუთი);

აქტივობა 5. შეფასება (2-3 წთ).

აქტივობა 6. საშინაო დავალება (2-3 წუთი)

აქტივობა 7. შეფასება (2-3 წთ.)

 შეფასება

განმსაზღვრელი შეფაასება-ქულა

შეფადება მსჯელობის უნარი,ლოგიკური აზროვნება

 რესურსი

სახელმძღვანელო, დაფა, კალამი,ფურცლები

გაკვეთილის გეგმა

By RuGonashvili - last modified

გაკვეთილის
თემა

აკაკი წერეთლის "ჩემი თავგადასავალი"

სწავლების
საფეხური
და
კლასი

 
 

  

დაწყებითი საფეხურის VI კლასი

საგანი,მასწავლებლის
სახელი,გვარი

ქართული
ენა
და
ლიტერატურა

რუსუდან გონაშვილი

მოსწავლის
რაოდენობა

20

განსაკუთრებული
საჭიროების
მქონე
მოსწავლე

არცერთი

სასწავლო
გაკვეთილის
მიზანი

მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება

წაკითხულის შეფასება და დასკვნების გამოტანა

კრიტიკული აზროვნების განვითარება

ინფორმაციის მიღება და გაზიარება

თხრობისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევების განვითარება

პერსონაჟთა მარტივი დახასიათება,წაკითხულისა და ნაწარმოების ეკრანიზებული ვერსიების შედარება

კითხვის სტრაატეგიების დაუფლება

წერის სტრატეგიების დაუფლება

ეროვნული
სასწავლო
გეგმით
განსაზღვრული
შედეგები

ქართ. VI. 1. მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები.

ქართ. VI. 3. მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად.

ქართ. VI. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიაში მონაწილეობის ჯგუფური და ინდივიდუალური სტრატეგიების ეფექტურად გამოყენება.

ქართ. VI. 6. მოსწავლეს შეუძლია წაუკითხოს მსმენელს ტექსტი/ნაწყვეტი.

ქართ. VI. 7.
მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მხატვრული და არამხატვრული ტექსტების წაკითხვა და გაგება-გაანალიზება.

ქართ. VI. 10. მოსწავლეს აქვს კითხვის პროცესით გამოწვეული განწყობილებისა და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი.

ქართ. VI. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე დაკვირვება და მსჯელობა.

ქართ. VI. 14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი.

ქართ. VI. 15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა.

ქართ. VI. 16. მოსწავლეს შეუძლია ორთოგრაფიისა და პუნქტუაციის აუცილებელი წესების გამოყენება, გრამატიკული თვალსაზრისით მართებული სიტყვაფორმების აგება.

თანმიმდევრობა \აქტივობები
და
დრო\

აქტივობა 1. საშინაო დავალების პრეზენტაცია (7-8 წუთი);

აქტივობა 2. კითხვისთვის მზედება-გამოწვევა (5-6 წუთი);

ტექსტის წაკითხვას წინ უსწრებს აკაკის ცხოვრების ამსახველი ფილმის "აკაკის აკვანი" კოლექტიური ჩვენება და კლასში მისი განხილვა

აქტივობა 3. ტექსტის კითხვა (15-20 წუთი);

ვიყენებ კომენტირებული კითხვის სტრატეგიას

ტექსტის კითხვას მოყვება ზოგადი საკლასო დისკუსია

აქტივობა 4. გეგმის შედგენა ( 7-8 წუთი); დავალება შესრულდება მცირე ჯგუფებში

აქტივობა 5. შეფასება (2-3 წთ).

აქტივობა 6. საშინაო დავალება (2-3 წუთი)

აქტივობა 7. შეფასება (2-3 წთ.)

დავალება N1

 შეფასება

1. ტექსტზე  დამოუკიდებელი  მუშაობა.

2. აზრის  ლოგიკურად  ჩამოყალიბება.

 რესურსი

სახელმძღვანელო, დაფა, კალამი,ფურცლები