- ვაჟას კვირეულის საზეიმო გახსნა;
- ვაჟა-ფშაველას კუთხის მოწყობა;
- კედლის გაზეთების გამოშვება: "ფოტოკოლაჟი", " ვაჟა 150 წლისაა";
- ვიქტორინა: "რა ვიცით ვაჟას შესახებ";
- ფილმების (მულტფილმების) ჩვენება;
- ვაჟა-ფშაველას თარგმნილი ლექსების კითხვა;
- ვაჟას ნაწარმოებების მიხედვით შექმნილი ნახატების გამოფენა;
- საჩვენებელი გაკვეთილი: "ვაჟას ცხოვრება და მოღვაწეობა";
- ინტერვიუ რაიონის მოსახლეობასთან თემაზე: "რა ვიცით ვაჟას შესახებ";
ბლოგი შექმნილია ჩემს სკოლაში ჩატარებული საინტერესო ღონისძიებების გამოსაქვეყნებლად.სოფელ ხორნაბუჯის საჯარო სკოლის მასწავლებლების თვის და მოსწავლეებისათვის.
Friday, December 30, 2011
ვაჟას კვირეული ხორნაბუჯის საჯარო სკოლაში
Thursday, December 29, 2011
იაკობ ხუცესი-„შუშანიკის წამება“
by RuGonashvili — last modified
გაკვეთილის | იაკობ ხუცესი - " შუშანიკის წამება" ( ორი დაწყვილებული გაკვეთილი) |
გაკვეთილის | ქართული ენა და ლიტერატურა, გაკვეთილის გეგმა, დისკუსია |
სამიზნე | საბაზო საფეხურის IX კლასი |
მიზნები | დისკუსიისა და თანამშრომლობის უნარის განვითარება; მოსწავლეები შეძლებენ დისკუსიის კორექტულად წარმართვას, დისკუსიისა და კამათის მონაწილეთა შესაძლო არგუმენტების გათვალისწინებასა და კონტრარგუმენტების მომზადებას, განსხვავებულ თვალსაზრისებთან დაკავშირებით საკუთარი დამოკიდებულების ზეპირად და წერილობით გადმოცემას. ქართ. IX. 1. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და აუდიტორიის წინაშე წარმოადგინოს სხვადასხვა თვალსაზრისი სადავო ან პრობლემურ საკითხზე. ქართ. IX. 3. ქართ. IX. 4. ქართ. IX. 6. ქართ. IX. 7. ქართ. IX. 8. ქართ. IX. 9. ქართ. IX. 11. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი ტექსტის ფორმისა და სტილის შერჩევა მიზნისა და აუდიტორიის გათვალისწინებით. ქართ. IX. 12. მოსწავლეს შეუძლია დაიცვას წერილობითი ტექსტის სტრუქტურა და ენობრივი ნორმები. |
გაკვეთილის | აქტივობა 1. მოსწავლეები კითხულობენ სახელმძღვანელოში მკვლევართა მოსაზრებებს "შუშანიკის წამებაში" აღწერილი კონფლიქტის საფუძვლის შესახებ . თითოეული ირჩევს იმ თვალსაზრისს, რომელსაც იზიარებს და ერთიანდება ჯგუფში, რომელმაც უნდა დაიცვას ეს თვალსაზრისი. ამის მიხედვით, შეიქმნება მცირე ჯგუფები. თითოეულმა ჯგუფმა უნდა მოიფიქროს არჩეული თვალსაზრისის გამამყარებელი არგუმენტები და სხვა ჯგუფების შესაძლო კონტრარგუმენტები (15 წუთი); აქტივობა 2. ჯგუფების პრეზენტაცია. თითოეული ჯგუფი წარმოადგენს იმ თვალსაზრისის გამამყარებელ არგუმენტებს, რომელთაც იზიარებს (რეგლამენტი 3 წუთი.) (15 წუთი); აქტივობა 3. ჯგუფები იწერენ სხვა ჯგუფების არგუმენტებს იმისთვის, რომ მოამზადონ კონტრარგუმენტები. (15 წუთი); აქტივობა 4. ჯგუფები წარმოადგენენ კონტრარგუმენტებს (თითოეულ ჯგუფს ამისთვის ეძლევა 3 წთ.) (15 წუთი); აქტივობა 5. მოსწავლეებს ურიგდებათ ჯგუფის საქმიანობის შეფასების კითხვარი (5 წუთი); აქტივობა 6. მოსწავლეები წერილობით აყალიბებენ საკუთარ თვალსაზრისს "შუშანიკის წამებაში" აღწერილი კონფლიქტის შესახებ ინდივიდუალურად. (25 წუთი)
|
მასალები (სასწავლო | საგანმანათლებლო მე-9კლასის |
მეთოდები (სასწავლო | |
ხელსაწყოები (ხელსაწყოები | ტექნიკა |
შეფასება (მეთოდები | შეფასდება ჯგუფების მიერ წარმოდგენილი არგუმენტებისა და კონტრარგუმენტების დამაჯერებლობა დაკვირვებითა და ჩანიშვნებით; შეფასდება დისკუსიის წესების დაცვა დაკვირვებითა და ჩანიშვნებით; შეფასდება თანამშრომლობა ჯგუში კითხვარების ანალიზით; შეფასდება თვალსაზრისის წერილობით ჩამოყალიბების უნარი ნაწერების ანალიზით |
მასწავლებლის | კომპიუტერული |
გაკვეთილის გეგმა
By RuGonashvili - last modified
გაკვეთილის | აკაკი წერეთლის "ჩემი თავგადასავალი" |
სწავლების
| დაწყებითი საფეხურის VI კლასი |
საგანი,მასწავლებლის | ქართული რუსუდან გონაშვილი |
მოსწავლის | 20 |
განსაკუთრებული | არცერთი |
სასწავლო | მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება წაკითხულის შეფასება და დასკვნების გამოტანა კრიტიკული აზროვნების განვითარება ინფორმაციის მიღება და გაზიარება თხრობისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევების განვითარება პერსონაჟთა მარტივი დახასიათება,წაკითხულისა და ნაწარმოების ეკრანიზებული ვერსიების შედარება კითხვის სტრაატეგიების დაუფლება წერის სტრატეგიების დაუფლება |
ეროვნული | ქართ. VI. 1. მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები. ქართ. VI. 3. მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად. ქართ. VI. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიაში მონაწილეობის ჯგუფური და ინდივიდუალური სტრატეგიების ეფექტურად გამოყენება. ქართ. VI. 6. მოსწავლეს შეუძლია წაუკითხოს მსმენელს ტექსტი/ნაწყვეტი. ქართ. VI. 7. ქართ. VI. 10. მოსწავლეს აქვს კითხვის პროცესით გამოწვეული განწყობილებისა და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი. ქართ. VI. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე დაკვირვება და მსჯელობა. ქართ. VI. 14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი. ქართ. VI. 15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა. ქართ. VI. 16. მოსწავლეს შეუძლია ორთოგრაფიისა და პუნქტუაციის აუცილებელი წესების გამოყენება, გრამატიკული თვალსაზრისით მართებული სიტყვაფორმების აგება. |
თანმიმდევრობა \აქტივობები | აქტივობა 1. საშინაო დავალების პრეზენტაცია (10-12 წუთი); აქტივობა 2. აკაკის დახასიათება ტექსტუალური მასალის საფუძველზე (8-10 წუთი); აქტივობა 3. ტექსტის გამომსახველობით მხარეზე დაკვირვება (7-8 წუთი);
ამ მაგალითებზე დაკვირვების შემდეგ განვმარტავ ბარბარიზმის რაობას, ავუხსნი, რომ დიალექტები კვებავს სამწერლო ენას ,მიუღებელია მცდარი გრამატიკული ფორმები, გარდა განსაკუთრებული შემთხვევებისა, როგორც ერთ-ერთი მხატვრული ხერხი. იგივე ითქმის ბარბარიზმებზედაც . ამის შემდეგ ტექსტში მოძებნიან რუსული ენიდან შემოსულ ბარბარიზმებს და შეცვლიან სათანადო ქართული სიტყვებით აქტივობა 4. კუმშვადი სახელები ( 10-12 წუთი); დავალება N5 აქტივობა 5. შეფასება (2-3 წთ). აქტივობა 6. საშინაო დავალება (2-3 წუთი) ამოიწერეთ ტექსტიდან დიალექტური ფორმები და მიუწერეთ მათ შესატყვისები სალიტერატურო ქართულიდან აქტივობა 7. შეფასება (2-3 წთ.) |
შეფასება | განმსაზღვრელი შეფაასება-ქულა შეფადება მსჯელობის უნარი, წერის კულტურა, დაკვირვების უნარი |
რესურსი | სახელმძღვანელო, დაფა, კალამი,ფურცლები |
გაკვეთილის გეგმა
By RuGonashvili - last modified
გაკვეთილის | აკაკი წერეთლის "ჩემი თავგადასავალი" |
სწავლების
| დაწყებითი საფეხურის VI კლასი |
საგანი,მასწავლებლის | ქართული რუსუდან გონაშვილი |
მოსწავლის | 20 |
განსაკუთრებული | არცერთი |
სასწავლო | მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება წაკითხულის შეფასება და დასკვნების გამოტანა კრიტიკული აზროვნების განვითარება ინფორმაციის მიღება და გაზიარება თხრობისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევების განვითარება პერსონაჟთა მარტივი დახასიათება,წაკითხულისა და ნაწარმოების ეკრანიზებული ვერსიების შედარება კითხვის სტრაატეგიების დაუფლება წერის სტრატეგიების დაუფლება |
ეროვნული | ქართ. VI. 1. მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები. ქართ. VI. 3. მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად. ქართ. VI. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიაში მონაწილეობის ჯგუფური და ინდივიდუალური სტრატეგიების ეფექტურად გამოყენება. ქართ. VI. 6. მოსწავლეს შეუძლია წაუკითხოს მსმენელს ტექსტი/ნაწყვეტი. ქართ. VI. 7. ქართ. VI. 10. მოსწავლეს აქვს კითხვის პროცესით გამოწვეული განწყობილებისა და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი. ქართ. VI. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე დაკვირვება და მსჯელობა. ქართ. VI. 14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი. ქართ. VI. 15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა. ქართ. VI. 16. მოსწავლეს შეუძლია ორთოგრაფიისა და პუნქტუაციის აუცილებელი წესების გამოყენება, გრამატიკული თვალსაზრისით მართებული სიტყვაფორმების აგება. |
თანმიმდევრობა \აქტივობები | აქტივობა 1. საშინაო დავალების პრეზენტაცია (10-12 წუთი); აქტივობა 2. წაკითხულის გააზრება-წვდომა (12-15 წუთი); წაკითხულის ანალიზი იწყება I-II დონის კითხვების საშუალებით, ეს არის ტექსტში მასალის მოძიება, ამიტომ ამ დროს მოსწავლეები აქტიურად იყენებენ ტექსტს და კითხულობენ სათანადო ადგილებს I-II დონის კითხვებზე პასუხის მიღების შემდეგ ვსვამ უფრო მაღალი დონის კითხვებს აქტივობა 3. დისკუსია (7-8 წუთი); შეადარეთ აკაკის დროინდელი გიმნაზია დღევანდელ სკოლას. რითი განსხვავდება ისინი ერთმანეთისაგან? თქვენი აზრით,რა არის ძველი სკოლის ნაკლი? აქტივობა 4. ნაწარმოებისა და ფილმის შედარება ( 10 წუთი); აქტივობა 5. შეფასება (2-3 წთ). აქტივობა 6. საშინაო დავალება (2-3 წუთი) აქტივობა 7. შეფასება (2-3 წთ.) |
შეფასება | განმსაზღვრელი შეფაასება-ქულა შეფადება მსჯელობის უნარი,ლოგიკური აზროვნება |
რესურსი | სახელმძღვანელო, დაფა, კალამი,ფურცლები |
გაკვეთილის გეგმა
By RuGonashvili - last modified
გაკვეთილის | აკაკი წერეთლის "ჩემი თავგადასავალი" |
სწავლების
| დაწყებითი საფეხურის VI კლასი |
საგანი,მასწავლებლის | ქართული რუსუდან გონაშვილი |
მოსწავლის | 20 |
განსაკუთრებული | არცერთი |
სასწავლო | მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება წაკითხულის შეფასება და დასკვნების გამოტანა კრიტიკული აზროვნების განვითარება ინფორმაციის მიღება და გაზიარება თხრობისა და მსჯელობის უნარ-ჩვევების განვითარება პერსონაჟთა მარტივი დახასიათება,წაკითხულისა და ნაწარმოების ეკრანიზებული ვერსიების შედარება კითხვის სტრაატეგიების დაუფლება წერის სტრატეგიების დაუფლება |
ეროვნული | ქართ. VI. 1. მოსწავლეს აქვს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემისათვის აუცილებელი უნარ-ჩვევები. ქართ. VI. 3. მოსწავლეს შეუძლია მართებულად წარმართოს საკუთარი სამეტყველო ქცევა მიზნისა და კონტექსტის შესაბამისად. ქართ. VI. 5. მოსწავლეს შეუძლია დისკუსიაში მონაწილეობის ჯგუფური და ინდივიდუალური სტრატეგიების ეფექტურად გამოყენება. ქართ. VI. 6. მოსწავლეს შეუძლია წაუკითხოს მსმენელს ტექსტი/ნაწყვეტი. ქართ. VI. 7. ქართ. VI. 10. მოსწავლეს აქვს კითხვის პროცესით გამოწვეული განწყობილებისა და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი. ქართ. VI. 11. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ტიპის ტექსტების ენობრივ თავისებურებებზე დაკვირვება და მსჯელობა. ქართ. VI. 14. მოსწავლეს შეუძლია პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილების გამოყენება წერის პროცესში; აქვს მხატვრული წარმოსახვის უნარი. ქართ. VI. 15. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის მიზნობრივი ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა. ქართ. VI. 16. მოსწავლეს შეუძლია ორთოგრაფიისა და პუნქტუაციის აუცილებელი წესების გამოყენება, გრამატიკული თვალსაზრისით მართებული სიტყვაფორმების აგება. |
თანმიმდევრობა \აქტივობები | აქტივობა 1. საშინაო დავალების პრეზენტაცია (7-8 წუთი); აქტივობა 2. კითხვისთვის მზედება-გამოწვევა (5-6 წუთი); ტექსტის წაკითხვას წინ უსწრებს აკაკის ცხოვრების ამსახველი ფილმის "აკაკის აკვანი" კოლექტიური ჩვენება და კლასში მისი განხილვა აქტივობა 3. ტექსტის კითხვა (15-20 წუთი); ვიყენებ კომენტირებული კითხვის სტრატეგიას ტექსტის კითხვას მოყვება ზოგადი საკლასო დისკუსია აქტივობა 4. გეგმის შედგენა ( 7-8 წუთი); დავალება შესრულდება მცირე ჯგუფებში აქტივობა 5. შეფასება (2-3 წთ). აქტივობა 6. საშინაო დავალება (2-3 წუთი) აქტივობა 7. შეფასება (2-3 წთ.) დავალება N1 |
შეფასება | 1. ტექსტზე დამოუკიდებელი მუშაობა. 2. აზრის ლოგიკურად ჩამოყალიბება. |
რესურსი | სახელმძღვანელო, დაფა, კალამი,ფურცლები |